Oświadczenie o skorzystaniu z Sankcji Kredytu Darmowego - rozpoczęcie biegu terminu na złożenie przez konsumenta oświadczenia w świetle najnowszego orzecznictwa sądów powszechnych

POCZĄTEK BIEGU TERMINU NA ZŁOŻENIE OŚWIADCZENIA O SKORZYSTANIU Z SKD – ROZBIEŻNOŚCI INTERPRETACYJNE

Zagadnienia związane z Sankcją Kredytu Darmowego wciąż budzą wiele kontrowersji w przestrzeni publicznej i orzeczniczej. Oczywistym jest, że zarówno po stronie kredytobiorców, jak i instytucji finansowych udzielających kredytów – które potencjalnie mogą zostać obarczone Sankcją Kredytu Darmowego – funkcjonują rozbieżne poglądy w zakresie interpretacji przepisów prawa, regulujących omawianą tematykę.

Takie rozbieżności pojawiają się jednak nie tylko w zapatrywaniu stron w wytaczanych przez kredytobiorców przeciwko bankom procesach, których źródłem jest ustawa o kredycie konsumenckim przyznająca konsumentom – w określonych okolicznościach – uprawnienie do skorzystania ze wskazanej sankcji, ale także w różnych rozstrzygnięciach sądów powszechnych.

Jednym z takich zagadnień budzących rozbieżności interpretacyjne jest data początkowa biegu terminu na skorzystanie z uprawnienia do złożenia przez konsumenta pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 45 ust. 5 ustawy o kredycie konsumenckim, przedmiotowe uprawnienie konsumenta wygasa po upływie roku od dnia wykonania umowy. Choć przytoczony przepis wydaje się być jednoznaczny, w wielu postępowaniach stanowi on oś sporu zbudowaną na kanwie rozbieżnej interpretacji przez strony pojęcia „wykonanie umowy”.

Część orzecznictwa opowiada się za takim rozumieniem przytoczonego sformułowania, zgodnie z którym z wykonaniem umowy mamy do czynienia w momencie całkowitego spełnienia zobowiązań przez każdą ze stron. Druga część orzecznictwa, podnosi jednak, że pojęcie to intepretowane winno być w bezpośrednim kontekście sankcji, z którą jest związane i rozumiane winno być jako dzień wykonania umowy przez bank, tj. wypłaty lub udostępnienia do wypłaty całości środków z kredytu, na który opiewa dane umowa.

W ocenie Kancelarii ten drugi pogląd uznać należy za jedynie właściwy. Przeciwna interpretacja prowadzi bowiem do zaburzenia zasady pewności obrotu prawnego i gospodarczego, albowiem umowy kredytu konsumenckiego zawierane są zwykle na kilka, a nawet kilkanaście lat. Przyjmując, że dopiero po całkowitym wykonaniu umowy przez obie strony rozpoczyna się bieg terminu na złożenie przez konsumenta oświadczenia o skorzystaniu z SKD nie jest do pogodzenia z przywołaną zasadą pewności, albowiem kredytodawca przez kilka czy nawet kilkanaście lat może pozostawać w niepewności co do przysługując mu uprawnień z tytułu umowy, którą wykonał wypłacając kredytowany kapitał.

NAJNOWSZE POGLĄDY DOKTRYNY I ORZECZNICTWA W ZAKRESIE POCZĄTKU BIEGU TERMINU NA ZŁOŻENIE OŚWIADCZENIA O SKORZYSTANIU Z SKD – BANKI NIE MOGĄ POZOSTAWAĆ W NIEPEWNOŚCI CO DO PRZYSŁUGUJĄCEGO IM PRAWA

W ostatnim czasie jako Kancelaria prowadząca istotną ilość tego typu postępowań, dostrzegamy wzrost liczby rozstrzygnięć sądowych opowiadających się za interpretacją forsowaną przez naszych prawników, zgodnie z którą roczny termin na złożenie przedmiotowego oświadczenia rozpoczyna bieg od dnia uruchomienia kredytu. Dla przykładu, w okresie okołoświątecznym w prowadzonych przez r.pr. Olgę Kosmalę oraz r.pr. Ewę Bądkowską postępowaniach, sądy orzekające uraczyły nas takimi oto pisankami:

Sąd Rejonowy w Żarach, wyrokiem z dnia 12 marca 2025 roku (sygn. akt I C 292/24) wydał orzeczenie korzystne dla reprezentowanego przez nas Banku, oddalając w całości powództwo kredytobiorcy i podzielając w całości przedstawioną w toku procesu argumentację Kancelarii.

Nadmienić wypada, iż w przedmiotowej sprawie strona powodowa, jako alternatywną podstawę dochodzonych roszczeń (obok roszczeń opartych o SKD), wskazywała także na rzekomą abuzywność postanowień umowy kredytu, co również nie spotkało się z aprobatą Sądu orzekającego.

Co znamienne, Sąd Rejonowy nie tylko uznał, że Umowa kredytu nie zawiera żadnych wad prawnych, a w szczególności wad, które mogłyby doprowadzić do aktualizacji uprawnienia kredytobiorcy do złożenia oświadczenia o skorzystaniu z Sankcji Kredytu Darmowego, czy też eliminacji jakichkolwiek postanowień z treści stosunku prawnego, ale przede wszystkim Sąd ten pochylił się nad zagadnieniem terminu do złożenia przez konsumenta oświadczenia o skorzystaniu z Sankcji Kredytu Darmowego.

Sąd orzekający w przedmiotowej sprawie słusznie wskazał, iż:

„Nie przekonuje subiektywna argumentacja strony powodowej, że z wykonaniem umowy w rzeczywistości i zgodnie z dwustronnym charakterem umowy kredytu mamy do czynienia w tej sprawie w momencie ostatecznego i wzajemnego rozliczenia stron i pełnego wykonania obowiązków każdej z nich. Zdaniem Sadu, także strona pozwana, np. profesjonalny bank, jak każdy inny podmiot prawa, nie może pozostawać w niepewności co do przysługującego mu prawa, a w praktyce m.in. do pobierania odsetek i uzgodnionych kosztów pozaodsetkowych. Nawet tzw. przeciętny konsument powinien byćzdyscyplinowany do tego, by w terminie do roku od przekazania mu środków dogłębnie, a przynajmniej w dostatecznym stopniu, zapoznać się z treścią umowy, by zrozumieć jej treść, istotne zapisy i wtedy wytknąć ewentualnie niespójności, czy uchybienia kredytodawcy stosownym oświadczeniem.”

Kolejno, w wyroku z dnia 16 kwietnia 2025 roku, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie (sygn. akt I C 2887/24) również orzekł o bezzasadności zgłaszanych przez stronę powodową roszczeń w pierwszej kolejności właśnie z uwagi na upływ terminu na złożenie oświadczenia o skorzystaniu z Sankcji Kredytu Darmowego. W przedmiotowej sprawie, Sąd Rejonowy także podzielił w całości stanowisko reprezentowanego przez nas Banku i wskazał w ustnych motywach rozstrzygnięcia, iż już tylko z tego powodu, że oświadczenie kredytobiorcy zostało złożone po upływie roku od dnia uruchomienia kredytu, powództwo podlegało oddaleniu.

Na szczególną uwagę zasługuje fragment uzasadnienie w/w. wyroku, w którym Sąd orzekający podkreślił, iż gruntuje się zapatrywanie sądów powszechnych, zgodnie z którym termin na złożenie oświadczenia o skorzystaniu z Sankcji Kredytu Darmowego, biegnie od dnia uruchomienia kredytu: „Celem wprowadzenia w treści art. 45 ust. 5 u.k.k. terminu zawitego do skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest zatem wyłączenie sytuacji, w których możliwość powoływania się na to uprawnienie i tym samym zmiana treści zobowiązania, trwałaby nieskończenie długo, pozbawiając kredytodawców/pożyczkodawców pewności co do kształtu ich relacji łączącej z konsumentem w tak istotnym zakresie jak odpłatność czy nieodpłatność dokonanej czynności. Brak jest przy tym podstaw do uznania, że termin ten nie zaczął biegu dopóki kredyt nie zostanie spłacony. W doktrynie ugruntował się pogląd, że termin określony w art. 45 ust. 5 u.k.k. rozpoczyna się od dnia zawarcia umowy.

[…] W doktrynie podkreśla się także, że przez wykonanie umowy kredytu/pożyczki (w stosunku do umów będących w realizacji) należy rozumieć datę jej zawarcia, tj. uruchomienia kredytu lub pożyczki. O wykonaniu kredytu/pożyczki można mówić wtedy, gdy kredytobiorca/pożyczkobiorca uzyskał na własność przedmiot kredytu/pożyczki, bądź gdy stworzono mu prawną możliwość wykorzystania przedmiotu kredytu/pożyczki tak jak może to czynić właściciel rzeczy. Kwestia przeniesienia własności przedmiotu umowy stanowi element wykonania zawartej już umowy (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. akt VII AGa 1176/18, Legalis).”

Słusznie, w realiach przywołanej sprawy, Sąd podkreślił także, iż: „Obliczanie terminu prekluzyjnego a tempore facti, nie zaś a tempore scientiae (od chwili, w której konsumentowi można byłoby przypisać wiedzę o naruszeniu obowiązku informacyjnego) […] upraszcza zarazem sam sposób kalkulowania terminu, odnosząc go do daty możliwej do stwierdzenia. Równocześnie, biorąc pod uwagę charakter obowiązku podlegającego sankcjonowaniu – regulacji ustawowej, objętej fikcją powszechnej znajomości – w typowych sytuacjach factum oraz scientia (jako możliwość przypisania wiedzy, nie zaś wiedza rzeczywista) będą istniały w tej samej chwili (vide: M. Grochowski, Komentarz do art. 45 u.k.k., w: K. Osajda (red) Ustawa o kredycie konsumenckim, Komentarz, Legalis, wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. akt XIV C 1375/17, Legalis).”

Powyższe zapatrywania Sądów w całości korespondują z argumentacją Kancelarii przedstawianą w toku procesów, a naszych prawników niezmiennie cieszy fakt uzyskiwania co raz większej liczby sądowych potwierdzeń prawidłowości prezentowanych przez nich poglądów.

Ewa Bądkowska

Radca prawny, Koordynator Zespołu Kancelarii ds. Kredytów Złotowych oraz SKD

Pełna treść artykułu dostępna jest pod poniższym linkiem.

OTWÓRZ ARTYKUŁ W PDF
Link do artykułu