Podwójna prawomocna wygrana Kancelarii Kubiak i Wspólnicy w sprawach WIBOR

W tym miesiącu Kancelaria Kubiak i Wspólnicy sp.k. zakończyła prawomocną wygraną w dwóch postępowaniach sądowych dotyczących umów kredytu złotowego ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR – Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej (sygn. akt: I C 691/23) oraz Sąd Rejonowy w Choszcznie (sygn. akt: I C 483/23).

Sądy orzekające w całości podzieliły argumentację przedstawioną przez prawników Kancelarii, stwierdzając, że brak jest podstaw do unieważnienia umowy złotowej ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR, jak również do ewentualnego wyeliminowania spornego wskaźnika z umowy kredytowej jako zapisu potencjalnie abuzywnego.

Zdaniem Sądów wyznaczanie wskaźnika zmiennego oprocentowania WIBOR jest zgodne z prawem unijnym (Rozporządzenie BMR) oraz prawem krajowym. WIBOR jest opracowywany przez zewnętrzny podmiot, na którego działania Banki nie mają wpływu. Sama procedura ustalania wskaźnika jest kontrolowana w Polsce przez państwowe organy nadzoru.

Dodatkowo, Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej stwierdził, że klauzule umowne dotyczące zmiennego oprocentowania jako główne świadczenie stron są sformułowane jednoznacznie, w związku z czym nie można ich badać pod kątem abuzywności.

Co więcej, fakt, że rata kredytu przy zmiennym oprocentowaniu może wzrosnąć z powodu zmieniających się odsetek, jest wiedzą powszechną, czyli taką, którą przeciętny konsument powinien posiadać, decydując się na zawarcie umowy kredytowej. Zdaniem Sądu umowy złotowe nie są skomplikowane i nie zawierają niezrozumiałych dla konsumenta mechanizmów.

Jest to kolejny sukces Kancelarii w sprawach kredytów WIBOR, których mamy już kilkanaście.

Sprawę w Kancelarii prowadzili: r.pr. Ewa Bądkowska i adw. dr Maciej Wróbel.

Pełna treść artykułu dostępna jest pod poniższym linkiem.

OTWÓRZ ARTYKUŁ W PDF
Link do artykułu